درباره لابیاپلاستی چه میدانید؟ - هاى مديسين | آکادمی آموزش پزشکی

درباره لابیاپلاستی چه میدانید؟

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا است. این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا ها، کاهش مشکلات فیزیکی یا به عنوان بخشی از جراحی تغییر جنسیت انجام می شود. لابیا ها چین های پوستی اطراف دهانه واژن هستند. چین های بیرونی لب های بزرگ نامیده می شوند. این چین‌ها گوشتی و بزرگ‌تر هستند که از اندام‌های تناسلی خارجی محافظت می‌کنند و بعد از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی پوشیده می‌شوند. چین های داخلی لب های کوچک نامیده می شوند. این چین های پوستی از دهانه مجرای ادرار (جایی که ادرار از بدن شما خارج می شود) و واژن محافظت می کنند.

در لابیاپلاستی چه اقداماتی انجام می شود؟

در طول جراحی لابیاپلاستی با توجه به علت انجام آن جراح شما اقدامات زیر را انجام می دهد:

 • برداشتن برخی بافت ها را به منظور کاهش اندازه از لابیاها
 • تزریق فیلر یا چربی برای افزایش اندازه ی لابیا ها
 • بازسازی لابیا ها با استفاده از از بافت های دیگر

دلایل انجام لابیاپلاستی

علل پزشکی و جسمی


این جراحی می تواند برای کاهش اندازه لب های کوچک به طوری که از  لبه های بزرگ بیرون نزند، انجام شود. بافت اضافی لب ها می‌تواند پیچ بخورد، بچرخد، یا کشیده شود و در حین ورزش، فعالیت‌های بدنی (مانند دوچرخه‌سواری یا دویدن) و مقاربت سبب درد و تحریک فیزیکی شود. علاوه بر این برای بهبود بهداشت و سلامت نیز انجام می شود، زیرا بافت اضافی ممکن است پاکسازی و نظافت را برای فرد دشوارتر کند و باکتری هایی را در خود جای دهد و منجر به ایجاد عفونت های ادراری شود.

علل زیبایی و جنسی


لابیاپلاستی ممکن است برای جوانسازی واژن بعد زایمان یا افزایش سن نیز انجام شود. برای کاهش عدم تقارن (شکل ناهموار) لابیای کوچک یا بزرگ زمانی که یک طرف بلندتراست یا شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگر دارد نیز کاربرد دارد.

از دیگر دلایل انجام لابیاپلاستی می توان به افزایش اعتماد به نفس و از بین بردن خطوط بصری و برآمدگی اندام تناسلی زنانه هنگام پوشیدن شلوار تنگ اشاره کرد. در صورت وجود بافت اضافی در لب ها ، لباس‌های تنگ نیز می‌توانند باعث درد یا ناراحتی فیزیکی شوند. لابیاپلاستی همچنین به منظور افزایش اعتماد به نفس و میل جنسی به هنگام رابطه ی جنسی انجام می‌شود.

عمل تطبیق جنسیت


اگر جراحی جزئی از فرآیند تطبیق جنسیت باشد، می توان با استفاده از بافت تناسلی موجود، لابیا ایجاد کرد. لابیاپلاستی ممکن است قبل یا بعد از سایر جراحی های بازسازی انجام شود.

قبل از جراحی لابیاپلاستی چه کار هایی لازم است انجام شود؟

قبل از هرچیزی پزشک علت انجام این جراحی را از شما می پرسد. شما انتظارات خود از جراحی را به پزشک خود توضیح می دهید و در مقابل از خطرات آن مطلع می شوید. از طرفی ممکن است ارزیابی های روانشناسی در خصوص افسردگی و اضطراب در شما انجام شود.علاوه بر این برخی آزمایشات فیزیکی از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار، و عکس از قفسه ی سینه نیز انجام می شود. در نهایت، دستورالعمل هایی در مورد نحوه لباس پوشیدن در عمل، مدت زمان ناشتا بودن، زمان تنظیم یا قطع موقت برخی داروها و سایر اطلاعات در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی داده می شود.

مراحل جراحی

در ابتدا پس از پوشیدن لباس مخصوص جراحی، علائم حیاطی شما اعم از: دمای بدن، نبض، فشار خون،سطح اکسیژن و سرعت تنفس شما بررسی می شود. برخی آزمایشان خون و ادرار نیز ممکن است مجددا انجام شود. پس از تمیز کردن ناحیه ی جراحی، بی هوشی انجام می شود. پزشک شما بهترین تکنیک جراحی را با توجه به تغییر اندازه و شکل لابیاهای شما انتخاب می کند. لابیاپلاستی معمولا با تیغ جراحی، قیچی یا لیزر انجام می شود. همانطور که می دانید لابیاپلاستی می‌تواند به منظور افزایش یا کاهش اندازه‌ی لب ها و همچنین تطبیق جنسیت انجام شود.

کاهش اندازه ی لب ها


برای کاهش اندازه ی لب ها (لب های کوچک یا لب های بزرگ)، دو رویکرد کلی وجود دارد:

 • روش  Trim(خطی): در این روش، جراح بافت اضافی را از لبه بیرونی یکی از لابیا های مینور یا هر دو طرف آن برمی‌دارد، به طوری که با لابیای ماژور شما یکنواخت شود  یا از لابیای ماژور بیرون باشد.
 • روش Wedge (سه گوش): در این روش، جراح شما یک بخش مثلثی شکل را از نواحی داخلی یکی از لابیا های مینور یا دو طرف آن برمی دارد. جراح شما زیر مخاط را دست نخورده می گذارند به طوری که وقتی لابیا بخیه می شود ، لبه چروکیده لابیا دست نخورده باقی می ماند. این امر ظاهر طبیعی لابیای مینور را حفظ می کند. در صورت انجام عمل جراحی برای کاهش لابیا ماژور(بزرگ) نیز می‌توان بخش داخلی لب‌های بزرگ را برداشت.

افزایش اندازه ی لابیاها


برای بزرگ کردن لابیا ماژور ، جراح مقدار کمی چربی را از ناحیه دیگری از بدن مانند شکم یا ران (به روش لیپوساکشن) می گیرد و آن را به لب های بزرگ تزریق می کند.

جراحی تطبیق جنسیت


در لابیاپلاستی برای تطبیق جنسیت می توان از بافت آلت تناسلی می برای ایجاد لابیا استفاده کرد. لابیاپلاستی تنها یکی از مراحل فرآیند تطبیق جنسیت است. لازم به ذکر است که در همه ی جراحی هایی که به آنها اشاره شد، از بخیه های قابل جذب استفاده می شود و نیازی به کشیدن آنها نیست.

لابیاپلاستی

دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی

درد و تورم پس از جراحی از عوارض شایع آن است اما با داروهای بدون نسخه قابل کنترل است. اگر با مصرف داروهای بدون نسخه درد شما تسکین نیافت می بایست به پزشک خود مراجعه کنید. برای جلوگیری از عفونت نیز ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی تجویز شود. در طول دوره بهبودی، از شلوار و لباس زیرهای گشاد استفاده کنید زیرا لباس های تنگ ممکن است سبب ایجاد اصطکاک روی زخم شده و بهبود آن را به تاخیر بی‌اندازد.

عوارض و خطرات احتمالی

عوارض و خطرات لابیاپلاستی چندان شایع نیستند. این عوارض عبارتند از:

 • برداشتن بیش از حد یا کم بافت لابیاها
 • خونریزی
 • کبودی
 • عفونت
 • باز شدن زخم
 • جای زخم
 • از بین رفتن میل جنسی
 • درد مکرر یا درد به هنگام رابطه ی جنسی

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
سونوگرافی

سونوگرافی و کاربرد ها آن

هدف از سونوگرافی سونوگرافی در واقع یک تصویر زنده از آنچه که در داخل بدن در حال رخ دادن است…

بیشتر بخوانید
فشار خون بارداری

فشار خون در بارداری

زنان بارداری که قبل از بارداری فشار خون بالا دارند اگر از فشار خون بالا رنج می برید و قصد…

بیشتر بخوانید
تنگ کردن واژن

همه چیز درباره تنگ کردن واژن

داشتن واژن شل و گشاد امکان پذیر نیست زیرا واژن ها خاصیت کشسانی دارند و الاستیک هستند. امکان اینکه واژن…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *